OSZÉTEK
Az oszétek az iráni nyelvű népek csoportjához tartozó etnikum, mely kettészakítva él Európa és Ázsia határán, a Kaukázus hegyei között. A hétszázezer oszét közül félmillóan élnek az Oroszországhoz tartozó Észak-Oszétia-Alánia Köztársaságban (fővárosa Vlagyikavkáz). Az oszétek 1774-ben helyezték magukat orosz fennhatóság alá. Az 1991-ben Grúziától elszakadt Dél-Oszétiában (fővárosa Chinvali) 65 ezren vallják magukat oszétnek. Élnek oszétek Grúziában és Törökországban is.

Az oszétek a szarmata-alánok leszármazottai. E népcsoportból származnak a magyarországi jászok is, az oszétek legközelebbi rokonai. Ma a cirill ábécét használják. Többnyire ortodox keresztények, de jelentős a moszlimok száma is. Az oszétek saját nyelvükön "iron"-nak nevezik népüket, "Iriston"-nak hazájukat.

2009 májusában - eleget téve Észak-Oszétia parlamentje meghívásának - a Jászok Egyesülete négytagú delegációja révén először látogattak jászok az oszétekhez. Azóta Jászberény város is felvette a kapcsolatot az oszét fővárossal, Vlagyikavkázzal.

Irodalom:

Koszta Hetagurov: Oszét líra (fordította Kakuk Mátyás). Budapest, 2009

Kakuk Mátyás: Szkíta-magyar nyelvhasonlítás. Budapest, 2009

Kovács J. Béla: A Nap gyermekei. Nartok. Jász-alán hősmondák. Budapest, 2008.