A JÁSZSÁGÉRT DÍJ KITÜNTETETTJEI

JÁSZSÁGÉRT DÍJ 2021 "A Jászságért" Alapítvány Kuratóriuma megállapítja, hogy a harmincadik alkalommal kiírt, 2021. évi Jászságért Díjra tíz személyre érkezett javaslat. A kuratórium köszönetet mond a javaslattevőknek.
A kuratórium 1/2021. sz. döntésével a harmincadik alkalommal átadandó Jászságért Díjat, s a vele járó 1.000.000 forint elismerést

Dávid Sándor fafaragó népi iparművész

részére ítéli oda, a jászsági hagyományok megőrzéséért végzett sokoldalú, példaértékű tevékenysége, életműve elismeréseként.

Dávid Sándor 1942. június 30-án született Jászszentandráson. Családjával ma is ott él. Pályafutását asztalosként kezdte, majd faipari technikusi képesítést, később a budapesti Kandó Kálmán Műszaki Főiskolán műszaki oktatói oklevelet szerzett. Tudásszomja révén elsajátította a kádár szakma fortélyait és megismerkedett a népi tárgykultúra világával. Művészi tökélyre fejlesztve fafaragó tudását, 1988-ban elnyerte a népi iparművész címet. Két évtizedig szaktanárként is átadta tudását az ifjú nemzedéknek.

Köztéri alkotásai mellett készített népi kisbútorokat, tárgyakat, redemptiós emlékműveket. Emlékhelyeket díszítő oszlopai, kopjafái állnak - többek között - Szolnokon, Jászberényben, Jászágón, Lengyelországban, a Délvidéken. Székelykapuja Jászalsószentgyörgy büszkesége. Műveinek jó részét önzetlen felajánlásként készítette el. Szülőfalujában lévő alkotásai közül kiemelkedik a római katolikus templom nevezetes Aba-Novák freskói előtt szolgáló szembemiséző oltár. Hat évtizedes szakmai pályafutása során munkatársa lehetett Makovecz Imre Kossuth-díjas építésznek, Kő Pál Kossuth-díjas szobrászművésznek. Alkotásai évtizedek óta szerepelnek helyi és országos (Iparművészeti Múzeum) valamint külföldi kiállításokon (Conselve, Olaszország).

Közéleti feladatvállalásai között jelentős jászszentandrási önkormányzati képviselői tevékenysége, valamint a helyi Jász-Szó havilap negyedszázadig viselt főszerkesztői posztja. 2007-ben szülőfaluja jászkapitánynak választotta. E tisztségben a mai napig fáradhatatlan. Tagja a Jászok Egyesületének.

Felesége, a pedagógus Busa Erzsébet, és három felnőtt gyermeke, hat unokája nyújtottak biztos családi hátteret alkotóművészete kiteljesedésének.

Munkásságát miniszteri elismerésekkel, Jászszentandrás Községért kitüntetéssel (2009), Jász-Nagykun-Szolnok megye Művészeti Díjával (2011) ismerték el.

Dávid Sándor népi iparművész cselekvő, áldozatkész munkássága példaértékű, s messze földre vitte a Jászság hírnevét. Alkotói életútja, a Jászság érdekében végzett közösségi szolgálata méltóvá teszi személyét a Jászságért Díj elnyerésére.

A 2021. évi Jászságért Díj átadásának időpontjáról a kuratórium később dönt.

Budapest, 2021. május

(Jászszentandrás)