JÁSZ NYELVEMLÉK
Daban horz! Jó napot! - így köszönthették egymást a jászok a 15. századi Magyarországon.

A magyarországi jász etnikai csoport máig egyetlen nyelvemlékét, a jász szójegyzéket Fekete Nagy Antal fedezte fel 1957-ben az Országos Levéltárba került körmendi Batthyány-levéltár 1422. január 13-án, Budán kelt oklevelének hátoldalán. A felfedező által besenyőnek vélt szójegyzéket Németh Gyula dolgozta fel, az oszét nyelv segítségével megfejtette jelentését, majd közzétette.

A kétnyelvű, jász-latin szójegyzék mintegy 40 névszót, köszöntési formulát és birtokos névmást tartalmaz. Tulajdonosa minden bizonnyal a Piliscsév környéki jászokhoz, a mai napig is létező Jászfaluba készült utazni.

A Jászok Egyesülete reprint formában közzétette a jász nyelvemléket. Honlapunk indító oldalát a jász névjegyzék reprodukciója díszíti.

Irodalom: Györffy György: A magyarság keleti elemei, Budapest, 1990.