Jászok Egyesülete a Facebook-on Jászok Egyesülete az Instagram-on Jászok Egyesülete youtube csatornája
| | | | | | |

LEGFRISSEBB...

ADATOK
TISZTSÉGVISELŐK
AZ EGYESÜLET TÖRTÉNETE
TAGSÁGUNK
BELÉPÉSI NYILATKOZAT
TAGSZERVEZETEINK
ÉVES BESZÁMOLÓK
HÍRLEVÉL
MEGHÍVÓ
JÁSZSÁGI ÉRTÉKTÁR
JÁSZ VILÁGTALÁLKOZÓ
SZAKMAI ÉLETRAJZOK
HALOTTAINK
TÁMOGATOTT KIADVÁNYOK
EMLÉKTÁBLÁK
1%
RÓLUNK ÍRTÁK
LEGFRISSEBB


JÁSZSÁGÉRT DÍJ 2023

„A Jászságért” Alapítvány Kuratóriuma megállapítja, hogy a harminckettedik alkalommal kiírt Jászságért Díjra nyolc javaslat érkezett. A kuratórium köszönetet mond a javaslattevőknek.

A kuratórium a 2023. évi Jászságért Díjat, s a vele járó 1.000.000 forint elismerést  

Mozsár Lászlóné polgármester (Jászágó)

részére ítéli oda, Jászágó község helyi értékeinek összegyűjtése, a jászsági hagyományok megőrzése érdekében végzett több évtizedes, sokoldalú, példaértékű  tevékenysége elismeréseként.

Mozsár Lászlóné született Paksi Mária 1948. május 14-én született Jászdózsán. Négyen voltak testvérek. Az általános iskolát szülőfalujában, középiskolai tanulmányait Budapesten végezte. 1969-ben költözött Jászágóra, amikor férjhez ment. A jászágói lakosság első perctől fogva befogadta a közösségbe. Két fiúgyermeküktől öt unokájuk született. 2015-ben megözvegyült.

Tanulmányai során középfokú könyvtárosi szakvizsgát tett, majd a népművelés területén szerezte meg a felsőfokú képesítést. Később Nyíregyházán, a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán népművelő és általános művelődésszervező szakon kapott diplomát. A helyi könyvtár, majd a művelődési otthon igazgatójaként dolgozott 2002-ig, amikor megválasztották Jászágó polgármesterének.

Jászágót nagyon szorgalmas, kötelességtudó emberek lakják, akik örömmel segítették törekvéseit, munkáját.

Mozsár Lászlónénak polgármesterként és magánemberként is szívügye a hagyomány ápolás. Arra törekszik, hogy Jászágó következő nemzedékeinek átadja azt az örökséget, melyet az elődök a maiakra hagytak. Kitartóan ragaszkodik a múlt örökségéhez, jól ismeri a jelenkor valóságát és ezekből építi a település jövőjét. Megírta és 2019-ben közreadta Jászágó község történetét.

Jászágó hagyományai gyűjtésében és megújításában Mozsár Lászlóné – együttműködve néhai Macsi Sándor Jászságért Díjas iskolaigazgatóval – meghatározó szerepet vállalt. Az egyedülálló helytörténeti gyűjtemény az őskortól napjainkig mutatja be a település történetét.  Az iskolatörténeti gyűjtemény közel másfél évszázadot fog át. A falubeliek által „Öregháznak” becézett tájház kétszáz éves épülete sikeres pályázatnak köszönhetően 2022-ben született újjá. Úttörő szerepet vállalt az egykori jászsági szüreti felvonulások újjáélesztésében. Állandó támogatója a lovas hagyományokat felelevenítő fogathajtó versenynek. 

Közmegbecsülésnek örvendő polgármesteri munkája mellett sokat tett azért, hogy a településen aktív civil közösségek működjenek. Méltán büszke a falu az Ágóiak Baráti Egyesülete, az egykori népdalkör, a kézimunka szakkör, a Jászágó Szemefénye Alapítvány, az Önkéntes Tűzoltó Egyesület, a vadásztársaság és nem utolsó sorban a polgárőrök tevékenységére.

Munkásságát 2016-ban a Magyar Arany Érdemkereszt állami kitüntetéssel ismerték el.

Mozsár Lászlóné a jászsági hagyományok átadása terén végzett önzetlen szolgálata alapján méltó arra, hogy életműve elismeréseként a Jászságért Díj kitüntetettje legyen.

A 2023. évi Jászságért Díjat 2023. július 1-jén, az elszármazott és otthon élő jászok 27. világtalálkozóján, Jászdózsán adják át.     


(2023. május)

Jászsági Civil Vándordíj 2022

A Jászsági Civil Vándordíjat és a vele járó 200.000 forint elismerést tizenkettedik alkalommal ítélte oda „A Jászságért” Alapítvány Kuratóriuma.

A 2022. évi Jászsági Civil Vándordíjat a Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör kapta az eredményes közösségi tevékenység, a jászsági dalkultúra megőrzése érdekében végzett szolgálatáért.

A Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör 1977-ben alakult. A város legrégebbi művészeti csoportja. Korábbi vezetői az alapító Faragó Jánosné, majd Banka Sándorné voltak. A csoportot Kovács Zoltánné Lajos Krisztina pedagógus, népdalénekes tíz éve vezeti. Jelenlegi tagságuk 20 fő.

Számos alkalommal képviselték nagy sikerrel városukat a Jászságban, annak határain túl, továbbá Erdélyben is. Büszkén hordják jászsági viseletüket.

Nemzeti és egyházi ünnepeinken hozzájárulnak zenei anyanyelvünk méltó közösségi megéléséhez. Terveik szerint folytatják a szakmai, baráti kapcsolataik erősítését, Jubileumi Daloskönyvet jelentetnek meg.

Számos szakmai eredményük közül legfrissebb a KÓTA Országos Arany Minősítése (2020).

A szakkör közösségmegtartó és hagyományőrző szerepe meghatározó Jászárokszállás életében. A Jászárokszállási Rozmaring Népdalkör eredményei és törekvései méltóak a támogatásra és a Jászsági Civil Vándordíj elnyerésére.

A díj átadására a közeljövőben Jászárokszálláson kerül sor.


(2022. szeptember)